Wpusty Podłogowe LAF

Odwodnienia LAF z podświetleniem LED
20 kwietnia 2017

Wpusty podłogowe przeznaczone są do punktowego odprowadzania wody z powierzchni utwardzonych. Mają zastosowanie na tarasach, podwórzach, piwnicach, terenach campingowych. Mogą być również wykorzystywane w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych, pralniach, placówkach gastronomicznych i innych zakładach usługowych. W ostatnim czasie na rynku polskim pojawiła się czeska firma oferująca pełną gamą wpustów i odwodnień podłogowych wraz akcesoriami do montażu na podłożu betonowym – LAF. To właśnie z ich oferty wybraliśmy wpust podłogowy, który chcielibyśmy przybliżyć.

 

 

 

Wpusty LAF VK150 przeznaczone są do miejsc w których wymagana jest duża przepustowość odwodnienia, wysoka klasa obciążenia oraz zdolność do wyłapywania znacznych ilości odpadów nie tylko produkcyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu dostępnej wysokości posadzki.

Producent zdaje się nie przejmować nowymi trendami oszczędności materiału, pokrywy są wykonane z blachy o grubości aż 3mm. Całość wpustu z balachy 1,5 mm co pozwala na przyjęcie obciążenia nawet do 200 kg i jest uzasadnieniem dla pięcioletniej gwarancji producenta.

 

 

 

Bardzo ciekawie został rozwiązany syfon. Pokrywa stanowi jednocześnie zaporę, do której dostęp jest wyjątkowo łatwy. Całość syfonu udało zmieścić w niespotykanej wysokości 45 mm, co przy konieczności spełnia norm jest wyjątkowym osiągnięciem.

Wpusty LAF wykonywane są ze stali nierdzewnej AISI 304 lub kwasoodpornej AISI 316. Pozwala to na umiejscowienie ich również w kategorii wpustów przemysłowych. Właśnie po takie rozwiązanie, odporne na działanie soli lub substancji żrących, sięga najczęściej przemysł chemiczny, przetwórczy czy farmaceutyczny. W tych też miejscach często popełnia się błąd, nadużywając wpustów przemysłowych z odpływem o średnicy 70 czy nawet 100 mm, co pociąga za sobą duże koszty przygotowania adekwatnej instalacji hydraulicznej.
By dokonać odpowiedniego wyboru wpustu podłogowego, trzeba wziąć pod uwagę ilość ścieków (wraz z odpadami), które należy odprowadzić w danym czasie z powierzchni posadzki. Wpływ na to ma średnica rury odpływowej, rozmiar części górnej, przepustowość syfonu oraz prześwit kosza osadczego. Jak radzi sobie w tym „wirze” pracy wpust VK150?
Przepustowość 0,9 l/s w tej kategorii rozwiązań to całkiem niezły wynik. Może dla lepszego zobrazowania dodajmy, że baterie natryskowe mają zazwyczaj wydajność około 0,17 l/s, natomiast panele natryskowe około 0,33 l/s.

Ostatnim aspektem, o którym nie można również zapomnieć, jest montaż odwodnienia. Producent zaplanował cztery „wąsy” do stabilnego umiejscowienia w posadzce oraz przewidział podłączenie uziemienia, którego nie należy w żadnym wypadku pominąć. Różnice potencjałów mogą powstać pomiędzy instalacją doprowadzającą wodę i odprowadzającą ścieki, a ich wielkość może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników.

 

 • wysokość zaledwie 45 mm + 50 mm króciec
  odpływowy,
 • estetyczne i solidne wykonanie,
 • wytrzymałość do 200 kg dzięki wykonaniu pokrywy z blachy 3mm,
 • przemyślana konstrukcja,
 • 4 uchwyty do zalania betonem oraz podłączenie uziemienia,
 • najlepiej sprzedawany wpust LAF roku 2014,
 • spełnia wymagania normy EN 1253:2003 i posiada
  atest PZH, aprobatę techniczną oraz atest odporności na poślizg,
 • zaskakująco niska cena.