Jak odprowadzać wodę ze strefy basenowej i prysznicowej w SPA

Odwodnienia LAF z podświetleniem LED
20 kwietnia 2017

Goście hoteli SPA Dr Irena Eris mówią o niezapomnianych wrażeniach luksusu obiektów SPA. Stworzenie zachwycającego piękna, łączącego w sobie lekkość aranżacji wnętrza z twardymi zasadami inżynierskimi, jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla projektantów, ale również wykonawców i dostawców rozwiązań.

Przyjrzyjmy się dziś rozwiązaniu odprowadzenia wody ze strefy basenowej i prysznicowej SPA. Zaproponowanie, znanych już nam zbyt dobrze, plastikowych kratek odpływowych w tak gustownych wnętrzach można by było uznać za próbę profanacji. Jak więc dokonać niemożliwego i w sposób niezakłócający klimatu sali basenowej wstawić instalację odprowadzającą spływającą wodę?

Architekci sięgnęli do rozwiązania systemu odwodnień szczelinowych, których możliwości odprowadzenia wody nie ustępują rozwiązaniom odwodnień z pokrywami, uzyskując harmonijne połączenie linii odpływu z jednolitą powierzchnią plaży basenowej. Pozostał jednak problem inżynierski, jak zbudować jednolity system odpływu na łącznej, ciągłej długości niemal 60 metrów.

Dla odwodnienia o niewielkiej długości można zastosować wzmocnienia krawędzi lub chociaż jej regulację w kierunku pionowym. Już same zakończenia zabezpieczają przed niekontrolowanym zginaniem lub przesuwaniem się odwodnienia. Niestety nie można liczyć na takie rozwiązania w przypadku odwodnienia, które nie może mieć widocznych połączeń, a ułożenie ich ma sąsiadować z płytką ceramiczną o wymiarze 120x60cm. To jeszcze nie koniec wysokich wymagań stawianych konstruktorom odwodnienia. Na odległości kilku metrów można spodziewać się naprężeń spowodowanych zmianą temperatur, których rozładowanie wymaga stosownych dylatacji.

Po około rocznym poszukiwaniu dostawcy, realizacji zadania podjęła się firma LAF, która była w stanie podołać konstrukcyjnie stawianym wymaganiom oraz wykazywała się podobnymi realizacjami wcześniej. LAF dostarcza od ponad 25 lat autorskie rozwiązania w zakresie odwodnień łazienkowych i basenowych wykonywanych ze stali nierdzewnych. Nie bez znaczenia było tu również bogate doświadczenie firmy LAF w zakresie instalacji przemysłowych, charakteryzujących się dużą wytrzymałością na obciążenia i zmienne warunki otoczenia

Po czasie przygotowań i prób materiałowych wyjątkowy pomysł projektantów został urzeczywistniony przez konstruktorów LAF, tworząc unikatowe rozwiązania nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Zaprojektowane odwodnienie szczelinowe okazało się niezwykle ciekawym elementem wpisującym się w wygląd wnętrza – delikatnie, aczkolwiek zdecydowanie odcinającym obszar przybasenia od strefy relaksu.

Zastosowanie szczeliny o szerokości 8 mm zapewnia bezpieczeństwo również dla małych stóp dzieci. Nie stwarza ryzyka poślizgnięcia się i dobrze spełnia zadanie odprowadzenia wody nawet w przypadku zmywania powierzchni strumieniem wody.

Dla uzyskania odpowiedniej przepustowości odwodnienia i zachowania jego niedużej wysokości zastosowana została konstrukcja o wielu odpływach i wielu skierowanych do nich, naprzemiennych spadach. Sam przekrój poprzeczny tworzy kształt obróconego kwadratu, zapewniając dobry odpływ po wszystkich ścianach koryta.

Dla zapewnienia dobrej stabilności połączenia odwodnienia z powierzchnią podłogi został wykonany kołnierz wchodzący pod podstawę płytek oraz tzw. „wąsy” stabilizujące, łączące odwodnienia z wylewką betonową. Do prawidłowego ustawienia położenia koryta posłużyły nóżki stabilizujące, regulowane w zakresie 90 mm. Tak duża wysokość nóżek wynikała z wykonania koniecznego spadku.

Poniższy rysunek w przybliżeniu przedstawia konstrukcję koryta odwodnienia LAF.

Jako materiał została użyta stal kwasoodporna AISI 316. Wykorzystanie materiału o podwyższonej odporności na korozję uzasadnione jest używaniem chemikaliów basenowych i wymogiem klienta co do czasu użytkowania obiektu. Przy tak wykonanej instalacji odwodnienia plaży można szacować bezproblemowe użytkowanie obiektu nawet do 40 lat. Nie mniej ciekawe rozwiązanie, dostarczone również przez firmę LAF, zostało użyte w strefie prysznicowej z krótszymi odcinkami odwodnień i wpustami punktowymi. Komponują się one na podobnych zasadach z powierzchnią podłogi jak odwodnienie w sali basenowej.

Kratki ściekowe punktowe zostały zaprojektowane z pokrywami w wersji „BUILD OVER” – do zabudowy płytką, co pozwala na wygodne otwarcie poprzez wyciągnięcie pokrywy, uzyskanie dużej przepustowości oraz odprowadzenie wody znajdującej się na hydroizolacji podpłytkowej.

Budując nowoczesne obiekty, szukanie innowacyjnych rozwiązań, to gwarancja nie tylko zwiększania bezpieczeństwa, ale i obniżania kosztów eksploatacyjnych. Szczególne poszukiwania, konieczne są w branży sanitarnej. Opisane rozwiązania firmy LAF, świadczą, że należy ona do firm, które nie boją się wyzwań, zmieniając swoje produkty pod powstające wymagania klienta z dopasowaniem do wymagań inżynierskich. Zapewnia to długi czas użytkowania obiektów, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów na ich utrzymanie, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej estetyki.